Süblimasyon Baskı Nedir ?

Süblimasyon katı halde bulunan bir maddenin ısı etkisinde doğrudan gaz haline geçmesine denir.
Süblimasyon boyaları oldukça ufak bir şekilde özel mürekkeplerin içerisinde bulunur. Bu boyalar püskürtme yöntemi kullanan bir yazıcı aracılığı ile transfer kağıdı üzerine basılır.
Transfer kağıdı pigment ve balmumu ile kaplı çok ince bir kağıttır. Yazıcıdan transfer kağıdına aktarılan görsel, transfer kağıdından da baskı yapılacak ürüne ortalama 200 derece ısıda gaz haline gelerek aktarılır. Transfer kağıdındaki içerik, baskı yapılacak ürüne uygun şekilde kesilerek çoğunlukla ısı kullanan bir cihaz yardımı ile ürüne aktarılır. Daha doğru bir tanımla mürekkep ürünün içine işler.
Süblimasyon baskı ile dijital baskı arasındaki fark süblimasyon baskının polyester ve polyester içerikli ürünler için kullanılmasıdır. Ayrıca süblimasyon baskı dijital baskının aksine ısı kullanır.
Gerekli ekipmanları;
•Bilgisayar
•Süblimasyon yazıcı
•Transfer kağıdı
•Isı transfer presi
•Baskı yapılacak ürün
olarak sıralayabiliriz.
Süblimasyon baskı sisteminde kamera, cep telefonu ya da tarayıcıdan aktarılan görüntü bilgisayara aktarılır. Bilgisayardan süblimasyon yazıcıya aktarılarak, çıktısı alınır. Alınan transfer kağıdı çıktısı pres cihazları yardımı ile kişiye özel ürüne aktarılır. Transfer kağıdı daha sonra kullanılan nesneden nazikçe çıkarılabilir.